در سال جدید لطفا کارهایی که دوست ندارید انجام دهید

در سال جدید لطفا کارهایی که دوست ندارید انجام دهید

مغز انسان ها یک قسمتی داره به نام امسک این قسمت از مغز باعث میشه که انسان از سایر حیوانات متمایز بشه، به عبارتِ خیلی ساده قدرت تفکر به شدت مدیون این بخش هستش و تراشه ای هم که برای اولین بار توی مغز کار گذاشتن دقیقا هدفش همین امسک بوده  

 (AMCCا)

پژوهش های علمی نشون میده که انسان های موفق این قسمت از مغزشون نسبت به بقیه آدمها بزرگتر،  پیچیده تر و به عبارتی از تکامل به مراتب بیشتری برخورداره. نکته خیلی جالب اینه که خیلی ربطی به وراثت نداره و از مهمترین عواملی که باعث رشد “امسک” میشه دو چیزه

( Move استراتژی حرکت یا) 1

 …انجام کارهایی هست که دوستشون نداریم، بهشون عادت نکردیم، خارج از منطقه امن ماست و

( Resist استراتژی امتناع یا ) 2

امتناع و جلوگیری از انجام کارهایی هست که دوستشون داریم  

حالا شاید بشه راحت تر به این سوال پاسخ داد که چرا انسان هایی که مرفه بی دردن و هیچ کمبود و مورد دوست نداشتنی تو زندگیشون تجربه نکردن، نمیتونن به صورت پایدار و به معنای واقعی موفق باشن؟ و یا اینکه چرا خیلی از کسانی که به موفقیت های بزرگ رسیدن حتما یه برهه بسیار سخت تو زندگیشون داشتن؟

 

کوچ ها و مشاوران افراد حرفه ای حتما بهشون توصیه میکنن توی برنامه های زندگی شون برن سراغ انجام کارهایی که دوست ندارن. مثلا ایستادن در صف، مثلا بنایی ساختمان کردن، مثلا رانندگی توی ترافیک و … یا توی برنامه زندگی و کاریشون حتما توصیه میکنند که غرق در کارهایی که به شدت علاقه مند بهش هستن نشن. دلیلش هم اینه که میدونن تکامل بخش “امسک” مغز و به عبارتی صاف شدن مسیر موفقیت و تفکر والا، مدیون این اتفاقات هست.

 

اگه یک توصیه علمی به مناسبت شروع روزهای کاری در سال جدید بخوام خدمتتون عرض کنم این هستش که آگاهانه توی برنامه زندگیتون “هر از چند گاهی و تاکید میکنم هر از چند گاهی” کارها و فعالیت هایی رو بگونجونید که دوست ندارید و حتی ازش متنفرید یا از کارهای دوست داشتنی، که یه موضوع عادی تو زندگیتون شدن یه مقدار دوری کنید.

اینجور بخش “امکس” مغز فعال و بزرگ میشه و خواه ناخواه تفکر و جهان بینی شما رو تحت تاثیر قرار میده.

 

با احترام

دکتر علیرضا کوشکی جهرمی

اولین روزهای کاری سال 1403